Spływy kajakowe Narwią to świetny pomysł

Narew jest jedną z ciekawszych rzek, które mogą zachęcać swoją długością, jak i atrakcjami krajobrazowymi wszystkich kajakarzy z całej Polski. Narew to rzeka o długości aż 448 kilometrów, która jest prawym dopływem Wisły. Z królową Polskich rzek, Narew łączy się za zalewem Zegrzyńskim w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest to jedna z nizinnych rzek, w której powszechne jest tworzenie się różnego rodzaju bagien i torfowisk. Sprawdźmy, czy warto wybrać się na spływ kajakowy Narwią.

Narew – charakterystyka rzeki

Ze względu na swoje bogactwo, pewien odcinek doliny Narwi został objęty słynnym Narwiańskim Parkiem Narodowym, gdzie turyści mają możliwość obserwowania dzikiej fauny i flory oraz poruszania się po specjalnie przygotowanych ścieżkach tematycznych, które opowiadają o najpopularniejszych gatunkach zwierząt oraz roślin występujących w tym terenie. Ze względu na stosunkową płyciznę rzeki, trasy kajakowe są stosunkowo proste, i nadają się na pierwszą przygodę z kajakarstwem. Ze względu na dużą liczbę torfowisk oraz bagien, pewne trasy są jednak dość wymagające, dlatego przyda się doświadczenie osoby, która nie jeden spływ kajakowy ma za sobą. Na całej długości Narwii, dostępnych jest bardzo dużo stacji kajakowych, w których możemy wypożyczyć kajak zarówno na kilkugodzinną wycieczkę, jak i długi oraz wymagający parodniowy spływ większą częścią Narwi. Dłuższe wyprawy wymagają odpowiedniego przygotowania ze względu na długie odległości, podczas których brzegi są niedostępne ze względu na dużą obecność miejsc podmokłych lub bagien i torfowisk. Jednak te nieprzyjazne kajakarzom odcinki są wynagradzane wieloma płytkimi i piaszczystymi miejscami, na których można odpocząć, rozłożyć namiot oraz zorganizować biwak.

Przykładowe trasy spływów kajakowych Narwią

Jak wcześniej wspomniano, Narew jest doskonałą rzeką zarówno do krótkich, kilkugodzinnych rodzinnych wycieczek, jak i do długich kilkudniowych spływów.

Najpopularniejszymi dla kajakarzy odcinkami rzeki są odcinki:

  • Od Narewki do Rybaki o długości 22 kilometrów
  • Ploski – Doktorce o długości 16 kilometrów
  • Puchły – Ploski o długości 18 kilometrów.

Na całej długości tych tras bardzo gęsto rozmieszczone są stacje, w których mamy możliwość wypożyczenia kajaku lub tratwy, która jest coraz popularniejszym środkiem transportu po rzece. Każdy z odcinków charakteryzuje się stosunkowo łatwym poziomem trudności, w związku z tym każdy kajakarz – nawet ten początkujący nieposiadający żadnego doświadczenia w spływach, powinien bez problemu poradzić sobie ze spływem. Ze względu jednak na dość słaby nurt, dobra kondycja fizyczna oraz siła w rękach będzie bardzo dużym atutem dla uczestników spływu. Dla osób chcących spróbować sił w dłuższych spływach, istnieje możliwość zorganizowania dwudniowego spływu na trasie Narew-Doktorce o odległości 47 kilometrów, spływy trzydniowe na trasie Narew-Suraż o długości 64 kilometrów, a nawet spływ sześciodniowy, który jest nie lada wyzwaniem nawet dla wprawionych kajakarzy, którzy na trasie Narewka – Uhowo będą musieli przebyć aż 140 kilometrów rzeki.